E-Ticarete Nasıl Başlanır? Başlangıç Rehberi

E-ticaret, online platformlar üzerinden ürün veya hizmet satışı yapmak için kullanılan yeni bir alışveriş biçimidir. E-ticarete başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

E-Ticarete Nasıl Başlanır? Başlangıç Rehberi

1 - İş Fikrinizi Belirleyin: Hangi ürün veya hizmeti satacağınıza karar verin. Pazarda talep gören bir ürün veya hizmet seçmek önemlidir. Araştırma yaparak rekabeti ve talep düzeyini inceleyin. Bu konuda hem hali hazırda yayında olan platformları inceleyebilir hem de google arama hacimlerinden fikir alabilirsiniz.

2 - İş Planı Oluşturun: Bir iş planı oluşturarak, hedeflerinizi, stratejilerinizi ve finansal hedeflerinizi belirleyin. İş planı, işinizi yönetmek ve potansiyel yatırımcılar veya kredi verenlerle iletişim kurmak için bir yol haritası sağlar. Bu açıdan hem projenizi ayakta tutarken hem de gelecek vadede genişleme planlarını yapmış olursunuz.

3 - Hedef Kitlenizi Tanımlayın: Hangi müşteri segmentine hitap edeceğinizi belirleyin. Hedef kitlenizin demografik, sosyo ekonomik ve davranışsal özelliklerini anlayarak, pazarlama stratejilerinizi buna göre oluşturabilirsiniz. Örneğin sattığınız ürünün fiyat segmenti ve kitleniz uygun mu soruları üzerine ciddi zaman harcamanız gerekmektedir.

4 - E-ticaret Platformu Seçin: E-ticaret platformu, ürün veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak sergilemek ve satmak için kullanacağınız bir web sitesi veya pazardır. Farklı e-ticaret platformları arasından seçim yaparken, bütçeniz, ürün veya hizmetinizin özellikleri, kullanıcı deneyimi ve müşteri desteği gibi faktörleri değerlendirin. Bunun dışında yemmek olarak size sağladığımız uygun komisyon oranlarını da değerlendirmeye almanız gerekmektedir. Yemmek platformu size en düşük komisyon ile hizmet veren pazar yerlerinden birisidir.

5 - Dükkanınız, Marketinizi veya Restoranınızı Oluşturun: Seçtiğiniz e-ticaret platformunda kendinize ait alanı oluşturun. Özel sayfanız müşterilerinize ürün veya hizmetlerinizi sergileyeceğiniz ve satış yapacağınız bir vitrin olarak hizmet eder. Profesyonel bir tasarım, kullanıcı dostu arayüz ve güvenli ödeme seçenekleri sunan bir platform ile çalışmanız müşteri memnuniyeti için çok önemli bir artı faktördür.

6 - Ürün veya Hizmetlerinizi Ekleyin: Platform profilinize ürün veya hizmetlerinizi ekleyin. Ürün veya hizmetlerinizin açıklamalarını, görsellerini, fiyatlarını ve diğer ayrıntılarını ekleyerek, müşterilerinizin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz. Bu konuda yemmek pazar yeri size toplu ürün girişi veya diğer platformlardan taşınma hizmeti de sunmaktadır.

7 - Ödeme ve Lojistik Süreçlerini Ayarlayın: Güvenli ödeme yöntemleri ve lojistik süreçlerini ayarlayarak, müşterilerinizin satın alma işlemlerini kolaylaştırın. Ödeme ağ geçitleri, kargo firmaları, stok yönetimi ve sipariş takip sistemleri gibi unsurları dikkatlice yönetin.


8 - Global Açılımı Göz Ardı Etmeyin : Sadece lokal ve ülke içi değil. Hedeflerinizi yurt dışı satışları da kapsayacak şekilde planlayın. Yemmek Export özelliği ile farklı ülkelerde satış imkanı da sunmaktadır.

9 - Pazarlama Stratejisi Oluşturun: E-ticaret iş akışı için genel anlamda ürünlerini pazarlamanız gerekir bunun içinde sağlam bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız vardır. Ayrıca bu strateji gereği bütçe hesaplaması yapmanız gerekmektedir.

10 - Ajans Seo Hizmeti : İnternetin içinde kaybolmamak için profilinize veya markanıza yönelik seo çalışmaları yapmayı unutmayın. 

11 - E-Ticaret Eğitimi : Kendinizi geliştirmekten hiçbir zaman geri durmayın. Yeni modeller yeni kanallar keşfetmek için sürekli aktif bir eğitim süreci ile devam etmelisiniz. Onlarca ücretsiz kaynağın dışında yabancı dil sayesinde global kaynaklara ve gelişmelere de göz atmayı unutmayın.

12 - Eticaret Kodlama : Pazaryerleri size her ne kadar paket sistemi şeklinde hizmet sunsa da gelecek vadede kodlama konusunda ihtiyaçlarınız olacak. Bu açıdan geniş bir bakış açısı ile hareket etmeniz ve kendinize yatırım yapmanız gerekmektedir.

13 - Profesyonel Ürün Fotoğrafları : Müşterilerinize ürünlerinizi satmanın en önemli ayaklarından birisi de ürünleri profesyonel olarak sunmanızdır. Stok fotolar veya amatör çekimler genel anlamda satışlarınızı olumsuz etkilemektedir. Bu açıdan profesyonel destek almanız önemlidir. Yemmek bu alanda da size destek vermektedir.

14 - Platform Dışı Reklam : Sadece platforma bağlı kalmadan ürünlerinizi hem sosyal medya kanallarınızda hem de google vb. arama motorlarının reklam hizmetlerinde tanıtmalısınız. Ek bütçelere ihtiyaç duyacağınız kesin olsa da, işlerinizin büyümesi en hızlı bu şekilde olacaktır.


Yemmek ile satış yapmak ister misiniz?

Başvuru